Město Holice

První písemná zmínka o Holicích (tenkrát Ekleinsdorf) je z roku 1336. Král Jan Lucemburský 9. dubna zastavil tvrz a městečko Chvojno s přilehlými vesnicemi Pertholtovi, proboštovi na Vyšehradě, Jindřichovi a Janovi, bratřím z Lipé, za 2 000 kop grošů pražských.
Holice leží ve vlnitém terénu východní části Pardubicka na křižovatce dvou silnic první třídy, a sice I/35 mezi Hradcem Králové a Vysokým Mýtem a I/36, která vede z Pardubic do Borohrádku. V prosinci 2008 byl na silnici I/35 otevřen obchvat, který významně zvýšil kvalitu života ve městě, kde podle posledního sčítání, které se uskutečnilo v roce 2011, žilo 6 491 obyvatel.
Součástí města jsou městské části Staré Holice, Kamenec, Koudelka, Podhráz, Podlesí a Roveňsko. V Holicích se nachází dva parky. Sokolský park leží u křižovatky ulic Holubova a Růžičkova, Městský park na výjezdu z Holic směr Dolní Roveň v ulici Smetanova. Železnice spojuje město s hlavními tratěmi, nedaleko centra se nachází autobusové nádraží se zastávkami regionálních i dálkových autobusových linek. Nejvýznamnějším a nejznámějším zdejším rodákem je cestovatel Dr. Emil Holub.
Holice jsou členem „Dobrovolného svazku obcí Holicka“, kam dále patří obce: Býšť, Dobříkov, Dolní Roveň, Dolní Ředice, Horní Jelení, Horní Ředice, Chvojenec, Jaroslav, Ostřetín, Poběžovice, Radhošť, Trusnov, Týnišťko, Uhersko, Veliny a Vysoké Chvojno.
Město Holice má dvě partnerská města. Se slovenským Medzevem uzavřelo partnerskou smlouvu v roce 1999. První písemná zmínka o městě, které leží ve východní části Slovenska asi 35 kilometrů od Košic, se datuje do roku 1359, z Holic ujedete 560 kilometrů. V současné době má Medzev přibližně 4 000 obyvatel.
Druhým partnerským městem jsou od roku 2005 polské Strzelce Opolskie. Město leží na hranici Opolského a Slezského vojvodství asi 35 kilometrů od Opole. Městská práva získalo v roce 1290 a v současné době zde žije přibližně 20 000 obyvatel, vzdálenost z Holic je 240 kilometrů.

  Město Holice - oficiální stránky